Wojciech Bógdał

Związany z płockim Aeroklubem Ziemi Mazowieckiej. Pilot motoparalotniowy i śmigłowcowy. Pilot Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Potrójny indywidualny Mistrz Świata, podwójny Mistrz Europy, czterokrotny Mistrz Polski, złoty medalista The World Games 2017. Najbardziej utytułowany zawodnik historii polskiego sportu motoparalotniowego.

Ze sportem motoparalotniowym związany od trzeciego roku życia  za sprawą swojego ojca Dariusza Bógdała zajmującego się filmem i fotografią lotniczą. Pod jego okiem stawiał pierwsze kroki w pilotażu.

Zadebiutował w 2012 w zawodach Polskiej Ligi Motoparalotniowej, a już w 2013 został powołany do Motoparalotniowej Kadry Narodowej i wziął udział w pierwszych Slalomowych Mistrzostwach Świata rozegranych w Aspres-sur-Buëch we Francji. Ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku i został studentem Politechniki Warszawskiej na wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii.

W 2014 zdobył tytuł Slalomowego Mistrza Europy oraz Drużynowego Mistrza Świata. W 2015 wygrał drugie Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Świata w Legnicy zdobywając w ten sposób swój pierwszy tytuł Mistrza Świata, będąc jednocześnie najmłodszym członkiem Motoparalotniowej Kadry Narodowej. W tym samym roku wygrał Mistrzostwa Polski w konkurencjach slalomowych i klasycznych. Rok 2016 przyniósł mu tytuł wicemistrza Europy oraz brązowy medal na Mistrzostwach Świata w konkurencjach klasycznych.

W związku z wybitnymi osiągnięciami został powołany do reprezentacji na Igrzyska Sportów Nieolimpijskich - The World Games 2017 we Wrocławiu, gdzie wywalczył pierwszy złoty medal dla naszego kraju.

W maju 2018 zdobył swój drugi złoty medal Motoparalotniowych Mistrzostw Świata, które rozegrane zostały w Tajlandii. W listopadzie 2018 zwyciężył w Slalomowych Mistrzostwach Świata w Egipcie i zdobył trzeci w swojej karierze tytuł Mistrza Świata.

W 2019 został Slalomowym Wicemistrzem Hiszpanii w klasie PL1 w Bornos oraz Slalomowym Mistrzem Polski w klasie PL1 w Jutrosinie.
Od sierpnia 2018 dołączył do grona zawodników sponsorowanych przez PKN Orlen. W maju 2019, po zwycięstwie w V Otwartych Motoparalotniowych Mistrzostwach Polski, rozpoczął współpracę z Grupą Budmat Auto. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony tytułem Najlepszego Sportowca Lotniczego roku 2015 podczas 21. Balu Lotników. W 2018 roku Kapituła Płockiego Balu Sportu przyznała mu tytuł Sportowca 15-lecia. Widowiskowy "Projekt 100na100" Wojciecha Bógdała i Kuby Przygońskiego zwyciężył w międzynarodowym plebiscycie lotniczym Cumulusy 2018 w kategorii Cumulus Extreme.
OSIĄGNIĘCIA 2020

Podczas VI Slalomowych Mistrzostw Polski w klasie PL1 Wojtek wygrał kwalifikacje wygrywając 17 tasków z 22. W finale jak na aktualnego mistrza przystało udało mu się zdobyć najlepsze czasy w obu rozegranych zadaniach i tym samym po raz kolejny został Mistrzem Polski, broniąc tytuł sprzed roku. Zawody w Jutrosinie odbywały się w dniach 16-22 sierpnia 2020 roku.
W dniach 9-12 września w czeskim Strachotinie odbyły się, Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Czech, w których Wojtek Bógdał zdobył złoto.

Organizatorzy
Partner merytoryczny
Patronat honorowy
Partnerzy
Partner technologiczny
Patronat medialny