Siły powietrzne - Wojsko Polskie

 

Siły Powietrzne zapewniają obronę przestrzeni powietrznej kraju. Są także przygotowane do prowadzenia operacji mających na celu utrzymanie przewagi w powietrzu oraz wspierania innych rodzajów wojsk w operacjach połączonych. Ponadto odpowiadają za polski wkład do zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO – NATINADS. Polscy lotnicy uczestniczą również w misjach poza granicami kraju, takich jak operacja „Inherent Resolve” w Kuwejcie, Iraku oraz Katarze, a także sojuszniczych misjach „Air Policing” w obszarze państw bałtyckich. Żołnierzy służących w lotnictwie wyróżnia mundur w kolorze stalowym.

Rodzaje wojsk Sił Powietrznych:
Wojska Obrony Przeciwlotniczej - uczestniczą w walce ogólnowojskowej w sposób uzgodniony, co do celu, miejsca i czasu z innymi rodzajami wojsk. Stosują przy tym własną taktykę i właściwe tylko dla nich sposoby działania wynikające z zadań i możliwości bojowych uzbrojenia oraz organizacji wojsk. Główny wysiłek w walce tego rodzaju wojsk koncentruje się aktywnym niszczeniu i obezwładnianiu przeciwnika w powietrzu oraz zapewnieniu osłony działań pozostałych rodzaju wojsk.

Wojska Lotnicze - przeznaczone są do prowadzenia różnorakich działań bojowych zarówno bezpośrednio na polu walki we współdziałaniu z innymi rodzajami wojsk, jak i samodzielnie na zapleczu przeciwnika. Do zasadniczych zadań realizowanych przez jednostki lotnicze należą: obrona przestrzeni powietrznej, niszczenie celów powietrznych, naziemnych i nawodnych, prowadzenie rozpoznania, transport ludzi i sprzętu.

Wojska radiotechniczne - przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania radiolokacyjnego i powiadamiania o środkach napadu powietrznego nieprzyjaciela oraz zabezpieczania działań bojowych wojsk rakietowych, artylerii przeciwlotniczej, lotnictwa myśliwskiego, oddziałów przeciwdziałania radioelektronicznego.

Obok szkolenia i ćwiczeń żołnierze Wojska Polskiego są aktywni niosąc pomoc społeczeństwu. Zawsze obecni, czasem niewidoczni. To hasło nadal jest aktualne. Gotowi do działań w każdej chwili, kiedy stawką jest ludzkie życie. Polscy żołnierze wielokrotnie udowodnili to podczas "Akcji Serce" czy akcji ratowniczej na wodach Bałtyku.

Wojskowi lotnicy ratują ludzkie życie. Transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu. Siły Zbrojne RP przeprowadziły setki takich lotów w ramach „Akcji Serce”.

Najczęściej w ramach wspomnianej akcji wykorzystywane były statki powietrzne 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w „Akcję Serce” zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. Pierwszy lot z sercem do przeszczepu  wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic. Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują piloci z balickiej jednostki.

Wojskowi lotnicy morscy jako jedyni w kraju niosą pomoc z powietrza rozbitkom i poszkodowanym, którzy ucierpieli na polskich wodach Bałtyku. Niemal 30 lat działania w krajowym systemie ratownictwa morskiego SAR zasługuje na uznanie. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w kraju formacja przygotowana do prowadzenia tego typu akcji poszukiwawczych i ratowniczych z powietrza nad polskimi obszarami Bałtyku. Wojskowe śmigłowce z Gdyni i Darłowa mogą liczyć na wsparcie samolotów Bryza, które na co dzień stacjonują w Siemirowicach. Wojskowi lotnicy współpracują też ze statkami cywilnej służby SAR.

Organizatorzy
Partner merytoryczny
Patronat honorowy
Partnerzy
Partner technologiczny
Patronat medialny